VÝHODY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ DIETOLOGIE

V dnešní době se stěží najde člověk, zvláště žena, který by v životě nedržel žádnou dietu. Důvody jsou různé: dodržování zdravého životního stylu, nadváha, očista, poruchy v těle, jen zájem, masový koníček. Když zkoumáme další "módní" dietu, na každém kroku se setkáváme s omezením v množství a ve složení produktů a velmi často je tam zákaz konzumace oblíbených pokrmů, kterých se nemáme sílu vzdát. Téměř všechny diety zakazují jíst po určité době (po 17. nebo 18. hodině). V západní teorii o správné výživě se stalo již axiomem, že "zdravé jídlo je jídlo bez chuti", zejména pokud jde o potraviny pro jedince s nadváhou. Samozřejmě organismus negativně reaguje na všechny tyto "ne", "nelze" a "nemastné-neslané".

V Číně je výživa rozdělena na obvyklou (preventivní), což nazýváme dietologií a léčebnou nebo dietoterapii (nutriční léčbu). Tradiční čínská dietetika nemá žádné zákazy! Jediným pravidlem je: „Všechno by mělo být s mírou.“ "Poslouchejte své tělo," radí čínští odborníci. Slavný doktor Li Yui řekl: "Jen ty produkty, které mne chutnají, vyživují život“. Když se ptali 99letého seniora, co je tajemstvím dlouhověkosti, odpověděl: "Není žádné tajemství. Pokud vám něco chutná, nejezte toho hodně; pokud nechutná, nejezte vůbec".

Když oslabený pacient oslovil zkušeného lékaře čínské medicíny a zeptal se, jaké jídlo je pro něj "zakázané", lékař odpověděl:"Jez to, co máš rád". Když pacient odešel, studenti se zeptali učitele, proč dal takovou radu. Učitel odpověděl: „Člověk rád jí zmrzlinu v zimě, protože má žár v žaludku. Sní studené a cítí se lépe. Pokud má někdo v žaludku chlad kvůli nedostatku tepla, ani v létě si nedá studený pokrm. Když necítí v ústech žádnou chuť, přirozeně chce sníst něco kyselého a pikantního, když je v ústech hnilobná chuť, nedá si žádné kořeněné jídlo". Tím pádem, chuť na určité jídlo je tedy přesným odrazem zdravotního stavu a potřeb těla. Pokud se naučíte porozumět povaze vašeho těla, poznáte ho, naučíte se poslouchat své touhy, dosáhnete svého cíle. "Znát jiné je moudrost, znát sám sebe je ještě větší moudrost.“ (Lao-c´).

Evropští odborníci na výživu rozvíjejí "všeobecnou" stravu určenou pro průměrného člověka. Nezohledňuje pohlaví, postavu, životní a klimatické podmínky, stav fyzického a emocionálního zdraví člověka, sociální status, roční období, národní zvyky atd. Není tu individuální přístup. V čínské dietetice je nejdůležitější individualita. Stravování není pevný systém. Stravovací návyky se mění podle toho, jak se mění sám člověk a jakými životními etapy prochází. Bohužel v západní dietetice se to také nebere v úvahu.

Čínská kuchyně je známá svou různorodostí produktů a bohatstvím chutí, což je pro tělo velmi důležité. "Jednostranné návyky přivádí k nemocím." Evropská dieta často obsahuje mnoho omezení dle "užitečných" a "škodlivých" produktů. Čínská dietetika je jednoduchý systém, jak se ovšem běžně nemyslí. Není třeba hledat nějaké exotické produkty. Vše je velmi jednoduché a cenově dostupné.

Tradiční čínská dietetika je založena na znalostech filozofie. Hodnota jídla pro tělo spočívá v energetické hodnotě produktů, nikoliv v množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů, minerálů. Nebudeme vypočítávat kalorie, ale vychutnávat si chuť, krásu, příjemné pocity, zdraví do hlubokého stáří.

Výhodou čínské dietetiky nad evropskými teoriemi je to, že se můžete stát vlastním výživovým poradcem. Poté, co se seznámíte s tradiční čínskou filozofií a čínskou teorií o zdravém stravování, sami si "předepíšete" "chutnou medicínu" ve formě jídla